Stomatologia wcalenie musi być nudna

Szereg studentów stomatologii lub potencjalnych, przyszłych studentów tego kierunku obawia się, że ich praca będzie po prostu nudna. Do tego dochodzi pewien element dyskomfortu, który wiąże się z tym, że pacjenci, których przyjdzie im leczyć są często na bakier z higieną jamy ustnej, co nie jest niestety przyjemne. Do tego bardzo trudno wyrywa się zęby czy też wierci w nich, bo pacjenci strasznie się tych czynności boją i czasem nawet znieczulenie im nie pomaga.

Istnieje jednak pewna gałąź stomatologii, która jest trochę sztuką a nie tylko medycyną. To stomatologia estetyczna, której zadaniem jest sprawianie, aby żeby były piękne i równe, kompletne i śnieżnobiałe.

Praca w klinice stomatologii estetycznej może być niezwykle ciekawa. Często bowiem przychodzą tam pacjenci z brzydkim, nieestetycznym, niekompletnym uzębieniem, a wychodzą uśmiechając się jak gwiazdy filmowe czy modelki z okładek kolorowych czasopism. Czasem wystarczy do tego jeden zabieg, a czasem szereg wizyt. Jedno jest jednak pewne. Wychodzący pacjenci są zazwyczaj szczęśliwi i zadowoleni. Odczuwają ulgę. Ale nie jest to tego samego rodzaju ulga, która pojawia się po wyrwaniu zęba – ta, związana z tym, że przestaje boleć. Tutaj ma to znacznie głębszy wymiar, bowiem czasem w grę wchodzi zmiana całego życia. Ktoś, kto nie był zadowolony ze swoich zębów znów może się uśmiechać, cieszyć codziennością i nie mieć wyrzutów sumienia, że pije kawę, czerwone wino czy też pali papierosy. A to wszystko za sprawą stomatologa.